بسته
(0) موارد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
همه دسته‌ها
  فیلترها
  اولویت‌ها
  جستجو

  چند نکته مهم در مورد نگهداری لوازم آرایشی

  تاریخ انقضا لوازم آرایش

  مواد آرايشی و بهداشتی همانند مواد غذايی ، تاریخ مصرف معینی دارند حتی اگر یک روز از تاریخ انقضا لوازم آرایش گذشته باشد شما نباید از آن استفاده کنید ، باعث صدمه به پوست میشود پس حواستان به تاریخ انقضای لوازم آرایش تان باشد. اگر اين مواد و وسايل در شرايط نامناسبی نگهداری شوند ، زودتر از موعد فاسد و از دور ریختنی می‌شوند و نباید آنها را استفاده کنیم ، بنابراين در اینجا نکاتی برای نگهداری بهتر لوازم آرایشی به شما پیشنهاد می کنیم .

  محل مناسب برای نگهداری از محصولات و لوازم آرایشی

  همه محصولات آرایشی نیاز دارند در شرایط خاصی از آن ها مراقبت شود مثلا برخی از آن ها باید در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد نگهداری شوند, اگر در مراقبت از آن ها به این نکته دقت نکرده اید باید لوازم آرایش تان را دور بریزید. لوازم آرایشی و بهداشتیهمانند مواد غذاییاگر در دمای معینی قرار نگیرند خراب و فاسد می شوند، حفظ محصولات آرایشی که درب آن ها باز شده است بسیار حائز اهمیت است. یکی از ویژگی هایی که یخچال دارد دمای ثابتش است که همین مورد دلیل مهمی برای کارشناسان پوست و زیبایی شد تا دمای خنک یخچال را محیط مناسبی برا محافظت و بیشتر کردن عمر لوازم آرایشی که اغلب از ترکیبات نظیر آب یا روغن و موم هستند بداند زیرا این ترکیبات در گرما باعث از هم گسیختگی می شوند.

  در این مقاله با نکات نگهداری بعضی از مواد آرایشی که به دمای یخچال برای سالم ماندن نیاز دارند آشنا می شویم :

  انواع لوازم آرایشی که باید در دمای یخچال قرار داده شوند

  لوازم های آرایشی طبیعی مانند محصولات امروزی نگهدارنده ندارند و نسبتاً عمر کوتاه تری هم دارند باعث رشد باکتری می شوند و بخاطر همین قضیه باید پس از باز کردن درب ، آن ها را بلافاصله در یخچال و دور از گرما و نور خورشید نگهداری کنیم تا طول عمر آن ها افزایش یافته و موجب آسیب به سلامت پوست نشوند.

  آیا لازم است تمام لوازم آرایش مان را در یخچال نگهداری کنیم ؟
  البته محصولاتی که مواد نگهدارنده ندارند ، باید در جایی خنک مانند یخچال قرارداده شوند. همچنین ریمل‌ها و خط چشم‌های ضدآب و بادوام نیز باید در یخچال نگهداری شوند ، زیرا این گونه محصولات حاوی مواد فرارند و گرمای هوا باعث تبخیر مواد فرار می‌شود.

  اگر در منطقه‌ای گرم سیرزندگی می‌کنید که درجه دما بیش از 40 درجه سانتی‌گراد است ، کرم‌های مرطوب‌ کننده‌تان را باید داخل یخچال نگهداری کنید ؛ وگرنه سه برابر سریع‌تر از وضع معمول به حالت ماندگی می‌رسند .

  ویتامین‌هایC  و E در مقابل گرما دوام ندارند ؛ به همین دلیل ، لوازم آرایشی حاوی این دو ویتامین را در یخچال قراردهید. اما اگر در دمایی مطبوع ، بین 15 تا 21 درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کنید ، به طور کلی احتیاج چندانی به قراردادن لوازم آرایشی داخل یخچال نخواهید داشت. در این میان ، به خاطر داشته باشید که محصولاتی که ماده اصلی تشکیل ‌دهنده‌شان روغن و موم است را نباید در هوای سرد یخچال نگاه دارید.
  روغن مایع داخل یخچال به جامد تبدیل می‌شود و به این ترتیب ماهیت آن محصول تغییر می‌یابد . پس آنها را در هوای سرد یخچال نگهداری نکنید.

  آنچه درمورد نگهداری لوازم آرایشی در یخچال باید بدانیم

  برخی از لوازم آرایشی را نمی توان پس از باز کردن دربشان آنها را در دمای محیط اتاق نگهداری کرد چون باعث زودتر خراب شدن آنها می گردد. از قدیم رژ لب و کرمها را درون یخچال نگه می داشتند.

  بسیاری ازما لوازم آرایشی خود را در جایی ثابت و محلی خاص مانند کیف لوازم آرایش یا کشوی میز آرایشیمان نگهداری میکنیم اما آنهایی که در خانه نگهداری میشوند، ممکن است عمر مفید شان کاهش یابد و از کارایی آنها کاسته شود.

  نظر یک شیمی دان آرایشی بر این است که شما میتوانید به آسانی کرم صورتتان را از حمام به یخچال ببرید ، یخچال میتواند تمام توانایی خود را برای مبارزه با چین چروک ها و تمییز کردن پوست تغییر دهد.

   

   

   نگهداری لوازم آرایشی دور از نور خورشید و در یخچال

  دمای اتاق شما برای بسیاری از لوازم آرایشی و کرم های مراقبت پوستی مناسب است ، به شرطی که آنها را از تابش مستقیم نورخورشید دور نگه دارید. گرمای نور خورشید کهنه شدن محصول را تسریع میبخشد و باعث تجزیه مواد تشکیل دهنده فعال آن میشود.

  بهتر است اکثر محصولات خود را در داخل کابینت ها نگهداری کنید تا آنها را امن نگه دارید اما نه همه ی لوازم آرایشی تان را چراکه برخی از انها بایستی داخل یخچال قرار داده شوند پس چند قسمت از یخچالتان را خالی کنید. درجه حرارت سرد می تواند مدت زمان نگهداری برخی از محصولات را بیشتر کند و به نظر برسد آنها تازه تر هستند.

   

  از یخ زدگی لوازم آرایشی خودداری کنید
  دمای بسیارسرد میتواند به اندازه گرما برای لوازم آرایشی شما مضر باشد . امولوسیون ها مثل لوسیون ها ، کرم ها و حالت دهنده ها به ویژه اگر مدتی منجمد باشند و بعد از حالت انجماد در بیایند ، بسیار ناپایدار می شوند. اگر در جایی زندگی میکنید که در طول زمستان یخ زدگی دارید ، لوازم آرایشیتان را از کناره پنجره ها دور نگه دارید و اگر محصولی را در گاراژ یا زیرزمین انبار کرده اید ، جایش را تغییر بدهید .

   

  لوازم آرايشی تان را در حمام نگذاريد 

  بسياری از خانم‌ها لوازم آرايش و زيبايی خود را در داخل حمام خانه نگهداری می‌كنند كه البته بدترین جای نگهداری اين وسايل می باشد چرا كه گرما و رطوبت اين محيط می‌تواند باعث تسريع فاسدشدن و از بين رفتن اين مواد شود. بخار برخواسته از آب هیچ لطفی در حق لوازم آرایشی شما نمیکند ، بلکه میتواند بر روی سطح برخی از مواد آرایشی لکه ایجاد کند و شروع به کپک زدن کند.

  دكتر مونيكا ولز می‌گويد : « اگر محصولی را فقط يك بار مورد استفاده قرار دهید و سپس ماه‌ها از آن استفاده نكنيد و بعدها به سراغ آن برويد ممكن است ببينيد خراب شده است . در واقع نخستين استفاده از محصول كه با بازكردن درب ، جداكردن پوسته لاستيكی يا روكش شروع می شود، محصول را در تماس با اكسيژن قرار می‌دهد و اين اكسيژن است كه باعث شروع روند فساد می‌شود . رطوبت و گرمای هوا مي‌تواند اين روند سرعت ببخشد و باعث شود برخلاف تصور شما محصولاتی كه فقط يك‌بار از آن ها استفاده كرده‌ايد ، خيلي زود فاسد و خراب شود . در اين مواقع بايد وسوسه استفاده از این لوازم  را فراموش كنيد و آن‌ها را دور بيندازيد. »

  در ضمن يادتان باشد هميشه پس از استفاده از لوازم آرايشی درب آن‌ها را ببنديد. دكتر ولز در اين مورد توضيح می دهد : « اگر آرايش خود را در مقابل آينه حمام انجام می‌دهيد حتما همه وسايلی را كه استفاده كرده‌ايد در جای خود قرار دهيد و بستن درب آن‌ها را هم فراموش نكنيد. » هر نوع اسکراپ ، كرم‌ پودر ، ژل‌ ، رژ لب‌ و هر چیزی که مهر و موم محکمی ندارند، مثل سایه چشم ها را در جایی خشک نگهداری کنید . باز گذاشتن درب این لوازم در محيط حمام می تواند باعث شود آن‌ها به انواع ميكروب‌ها آلوده شوند . فضای داخل حمام جايی است كه انواع ميكروب‌ها در آن رشد می كند و در اين حالت ممكن است آن‌ها به لوازم آرايش شما راه پيدا كند و باعث آلودگي آن‌ها شود. هر چقدر هم كه عجله داشته باشيد چند ثانيه را براي بستن درب وسايل استفاده شده و بستن درپوش آن‌ها وقت بگذاريد واجازه دهید تا در هوای بیرون از حمام خشک شود.

   

  نظر
  آرشیو وبلاگ